تبلیغات
علوم کاربردی - علامت @ ؛ نشانه‏ی دوران
 
علوم کاربردی
از هر دم عمر لحظه ای بنیاد کن به خاطر ماندنی
درباره وبلاگ


توفیق انسان بودن را با پیروزی در هیچ کاری برابر مکن. دیگران را چنان که هستند بپذیر. و به دگرگون ساختن حوادث متغیری که دوست نمی داری، خویشتن را سرگرم کن. در همگان به چشم انسان نظر کن و هیچ کس را به اعتبار، بالاتر از خویش منشان. به شتاب در پی خوشبختی متاز، زندگانی کن چنان که باید. تا که خوشبختی پاداش تو باشد.

مدیر وبلاگ : hathor
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دریافت کد سیستم خبر خوان
کد موزیک

Check Page Rank of your Web site pages instantly:

This page rank checking tool is powered by Page Rank Checker service

<a href="http://www.clock4blog.eu">calendar widget for blog</a>

در اکتبر ۱۹۷۱ ، یک مهندس کامپیوتر به‏نام تام‏ لینسون، اولین ایمیلِ تاریخ را ارسال کرد . از آن روز به بعد ، زندگی نوع بشر برای همیشه تغییر نمود .

ظرفِ مدتی کوتاه ، یک علامتِ فِسْقلی سراسر جهان را به اشغالِ خود درآورد و در و دیوار را به نقشِ خود مزیّن ساخت - از کارت‏‏های ویزیت گرفته تا تابلوی مقوایی فروشِ گوسفند زنده !

آن‏هایی که پابه‏پای عصر ارتباطات پیش می‏روند، ممکن است بدانند که این علامت برای آدرس‏های ایمیل به کار می‏رود؛ وقتی نامه‏ای الکترونیکی را از کامپیوتر خودتان و از طریق مودم و خط تلفن می‏فرستید ، در نشانی گیرنده‏ی آن حتماً باید علامت @ را به کار ببرید .

اما این علامت را چه صدا می‏زنند و اصلاً سروکله‏اش از کجا پیدا شده‏است ؟ در این میان یک چیز مسلم است : علامت @ مطلقاً زاییده‏ی عصر کامپیوتر نیست ،چرا که تاریخچه‏اش به زمان‏های خیلی دور برمی‏گردد .

"برتهولد لوئیس اولمان"؛ استاد امریکایی رشته‏ی لاتین و خط‏های کهن، در کتاب خود به نام "رسم‏الخط باستان وتأثیر آن " ادعا می‏کند که علامت @ یک ترکیب دو حرفی است .

حرف اضافه‏ی ad به معنی «در» ، «به» ،یا «به‏سمتِ» به شکل چیزی شبیه علامت @ در آمده است . گودی حرف a و حرف d درهم ادغام شده و سپس ساقه‏ی حرفِ d اندکی اغراق شده و به سمت چپ انحناء یافته است.

قدمتِ حرف مرکب @ ممکن است به قرونِ شش یا هفتِ میلادی برسد . در آن زمان خطاط‏ها از یک‏ نوع خط پیچی استفاده می‏کردند؛ خطی با حروف گردشده که با ضرب‏های قلم کم‏تری می‏توانستند نوشته شوند. بسیاری از مخفف‏ها و حروف مرکب به این‏ترتیب ابداع شدند ، بخشی به‏خاطر راحتی و بخشی به‏خاطر اجبار ، مثلاً برای نوشتن در آخر یک سطر .

اما با وجود این نمی‏توانیم با قاطعیت بگوییم که قدمتِ علامتِ @ به آن زمان می‏رسد . شاید این علامت در عصر گوتیک (قرون دوازده و سیزده) شکل گرفته باشد؛ دورانی که بسیاری از مخفّف‏ها و ترکیبات دو حرفی ابداع گردیدند.

در طی قرن‏های متمادی علامت @ در اصل در مکاتبات تجاری و امور مالی به کار می‏رفته ‏است، اما حکایت به کاررفتن این علامت در اینترنت ، حکایت جالبی است که جای خود دارد .

در روزگارانِ قدیم، نامه‏ی الکترونیکی‏ای در کار نبود . در همین زمان، شخصی به نام " ری‏تام‏لینسون" وارد صحنه شد . در سال ۱۹۷۱ ، آقای تام‏لینسون؛ یکی از مهندسان مشاور شرکت «بولت ، برانک و نیومن» (بی‏بی‏ان ) بود . شرکت بی‏بی‏ان قراردادی با آژانس پروژه‏های تحقیقاتی پیشرفته‏ی وزارت دفاع آمریکا ( آرپا) بسته بود تا در توسعه‏ی «آرپانت» به آن‏ها کمک کند.

« آرپانت» شبکه‏ی اولیه‏ای بود که بعد‏ها از دل آن، شبکه‏ی "اینترنت" بیرون‏آمد. کارمندان شرکت بی‏بی‏ان برنامه‏ای نوشته‏بودند تا بتوانند برای هرکسی که در پای کامپیوتر آرپانتِ شرکت نشسته است ، پیغام بگذارند . مأموریت تام لینسون این بود که این برنامه را با برنامه‏ی دیگری که فایل‏ها را بین کامپیوتر‏های آرپانت مستقر در سراسر کشور آمریکا انتقال می‏داد، تلفیق کند، تا به ‏این ترتیب بتوانند بین کامپیوترهای متصل به شبکه، پیغام‏های‏شان را رد و بدل نمایند. منتها برای این منظور ، او به وسیله‏ای احتیاج داشت تا بین پیغام‏هایی که گیرنده‏های آن‏ها در همان نزدیکی بودند با پیغام‏هایی که گیرندگان‏شان در نقاطِ دوری قرار داشتند، فرق بگذارد.

به این صورت بود که تام لینسون به علامت‏ @ متوسل گردید تا نشان دهد که گیرنده « در » جای دیگری است . باقی ماجرا ، به تاریخ و حواشی آن مربوط می‏شود. و در آخر، علامت @ در سال۱۸۸۵ برای اولین بار روی صفحه‏کلیدِ اولین ماشین‏تحریر تاریخ ظاهر گردید . از همان جا بود که این علامت راه خود را به صفحه‏کلید کامپیوتر‏های استاندارد امروزی باز نمود .

نوع مطلب : دانستنی ها، علمی، تاریخ، 
برچسب ها :

       نظرات
چهارشنبه 17 آذر 1389
hathor


 
 
 
Free counter and web stats